dijital pazarlama

Yeni Başlayanlar İçin Dijital Pazarlama

SEO dijital pazarlama

Dijital Pazarlama gün geçtikçe vazgeçilmez bir noktaya doğru ilerlerken, gün geçtikte de basitleşiyor.

Dijital Pazarlamanın Tanımı

Dijital pazarlama, radyo, tv, sosyal medya, mobil uygulamalar, e-posta, web uygulamaları, arama motorları, web siteleri veya herhangi bir yeni dijital kanal gibi dijital kanallar aracılığıyla sunulan reklamlardır.

Temel olarak, dijital pazarlama, on yıllardır var olmasının nedeni olan elektronik cihazları içeren herhangi bir pazarlama ürünü veya hizmetidir.

Çevrimiçi ve çevrimdışı yapılabilir ve aslında her iki tür de çok yönlü bir dijital pazarlama stratejisi için önemlidir.

Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

SEO dijital pazarlama
Dijital Pazarlama Neden Önemlidir?

Reklam panolarını hatırlıyor musunuz? Dijital pazarlamanın neden önemli olduğunu anlamak için hatırlamanızda fayda var.

İstanbul’da küçük bir çocukken arabamızın arka koltuğundaki deneyimlerim çoğunlukla ne zaman o 10 metrelik reklam panolarından biri yol kenarında çıksa “Anne, ne zaman oradayız?” veya “Ah, bak, McDonald’s, gidebilir miyiz?” şeklinde oluyordu.

Ebeveynlerimin ikisinin de cevabı çoğu zaman aynı olurdu: “henüz değil.”

Bazen büyük markalar, coco ve BMW arasında olduğu gibi, epey gülen bir reklam panosu savaşı bile başlatırdı: billboard reklamcılığına yüz milyonlarca dolar harcandı.

Ne yazık ki ya da neyse ki, reklam panosu reklamcılığı çoğunlukla öldü.

Bunu şu şekilde düşünün: Google ve Facebook, daha fazla mecra kontrol ettikleri için herhangi bir geleneksel medya şirketinden daha fazla gelir elde ediyor. Bu nedenle dijital pazarlama önemlidir; dikkatin olduğu yerdir.

Elektronik cihazları kullanarak daha fazla zaman harcayan insanların payı artmaya devam ederken, basılı reklamlar düşmeye devam ediyor.

Bu, eski tip reklamcılığın, (Geneleneksel Pazarlama) iyice bitmeden önce Dijital Pazarlamayı öğrenmeniz için az zamanınız kaldığını gösteriyor. Öğrenerek kendi işletemenizi ayakta tutabilirsiniz. profesyonellerden bilgi destek almak sizin için faydalı olacaktır. Buradan iletişime geçebilirsiniz.

Çevrimiçi Dijital Pazarlama

Dijital pazarlamanın 2 ana direği çevrimiçi pazarlama ve çevrimdışı pazarlamadır. Bununla birlikte, ayrı bir rehberde çevrimiçi pazarlamadan bahsedeceğim için, yalnızca çevrimiçi pazarlamanın farklı alanlarından bahsedeceğim.

Çevrimiçi pazarlamanın 7 büyük kategorisi şunlardır:

  1. Arama motoru optimizasyonu (SEO)
  2. Arama motoru pazarlaması (SEM)
  3. İçerik pazarlama
  4. Sosyal Medya Pazarlaması (SMM)
  5. Tıklama başına ödeme reklamcılığı (PPC)
  6. Bağlı pazarlama
  7. E-posta pazarlama

SEO dijital pazarlama
Dijital Pazarlama 7’si

Çevrimdışı Pazarlama

Dijital pazarlamanın dört büyük kategorisi vardır: gelişmiş çevrimdışı pazarlama, radyo pazarlaması, televizyon pazarlaması ve telefonla pazarlama.

Gelişmiş çevrimdışı pazarlama, tamamen çevrimdışı olan ancak elektronik cihazlarla geliştirilmiş bir pazarlama biçimidir.

Örneğin, restoranınız müşterilerinizin siparişlerini oluşturmaları için iPad kullanıyorsa, bu elektronik cihazla, örneğin Urfa yemeği yemenin çevrimdışı deneyimi daha iyi hale gelir. İnsanlar yaklaşık on yıllardır pazarlamalarını geliştirmek için dijital medyayı sıklıkla mağazalarında, restoranlarında ve birçok işletme türleri içerisinde kullanıyorlar

Ardından, radyo pazarlaması var. Bir daha can sıkıcı, aşırı hevesli bir araba satıcısının reklamının her kelimesini bağırdığını duyduğunuzda, Bay Marconi’ye teşekkür edin. Günümüzde radyo pazarlaması çok az bir kitleye hitap etse de özellikle arabada radyo dinleyenler için keyifli olabiliyor.

Elbette televizyon pazarlamasını da unutamayız. TV reklamları yarım yüzyıldan fazla bir süredir (ve 1953’ten beri renkli, ülke çapında; evet, renkli TV’den önce bir zaman vardı).

Son olarak, kuşkusuz birçok başarısızlık, çöküş ve başarısızlıkla birlikte çevrimdışı pazarlamanın en büyük ve en hızlı büyüyen alanı: telefonla pazarlama.

Dijital pazarlamadaki imkanlar ve fırsatlar boldur. Gördüğünüz gibi internet, pazarlamacıların bugün bile başarıya ulaştıkları tek yer değil. Ama en büyük yerdir.

Tabii ki, hiç kimse web fırsatlarını kaçırmayı göze alamaz ve nihayetinde her pazarlamacı çevrimiçi pazarlamada ustalaşmak zorunda kalacaktır .

Yazar

İsmail Aykut

Diji360 SEO Content Specialist

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir