dijital pazarlama

Sosyal Medya Pazarlamasında Her İşletmenin Bilmesi Gerekenler

SEO dijital pazarlama

Sosyal medya pazarlaması hem strateji hem de yaratıcılık gerektirir. Özellikle işletme sahiplerinin kullanması gerekir.

Ezici görünse de, önemi göz ardı edilemez. O kadar önemli ki pazarlamacıların % 97’si sosyal medyayı kullanıyor. Ayrıca, faydaları satışları artırmanın çok ötesine geçiyor.

Ancak, tüm işletmeler sosyal medya pazarlamasının faydalarının farkında değildir. Aslında, küçük işletmelerin %50’si işlerini tanıtmak için sosyal medyayı kullanmıyor.

SEO dijital pazarlama
Sadık Müşteriler Aynı Zamanda Sosyal Medya Takipçiniz

Açıkçası, sosyal medyanın faydalarını görenler ile başlamak için mücadele edenler arasında bir kopukluk var.

İkincisi size benziyorsa okumaya devam edin. Sosyal medya pazarlamasının işletmenizi kurmanıza nasıl yardımcı olabileceğini öğrenmek üzeresiniz. Öğreneceğiniz avantajlardan bazıları şunlardır:

  • Trafiğinizi artırmak için Sosyal medyayı kullanmak ve web sitenize bağlamak
  • Marka bilinirliğinizi artırmak
  • Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmak

Marka Bilinirliğinizi Arttırmak İçin Sosyal Medyayı Kullanma

Marka Bilinirliği Oluşturun

Sosyal medyanın geleneksel medyaya göre bir avantajı vardır çünkü markanızı insanların önüne çok daha hızlı ve kolay bir şekilde çıkarabilir. Ayrıca, markanızı veya ürününüzü düşünmeseler bile hedef kitlenizin markanıza bakmasını sağlar.

İpucu: Profilinize ve kapak fotoğraflarınıza dikkat edin. Marka bilinirliği yaratmanın harika bir yolu.

Markanızın Etrafında Bir Sohbet Oluşturun

Güçlü bir sosyal medya pazarlama stratejisi, markanız, ürünleriniz ve ortaklarınız hakkında sohbetler oluşturacaktır.

Bunu yaparken ürünleriniz hakkında büyük miktarda geri bildirim alabilirsiniz. Ayrıca insanları konuşarak etkileşime geçebilirler.

İpucu: Sosyal medya mesajlarınız hakkında yorum yaptıklarında hedef kitlenizle etkileşim kurun. Markanın arkasında bir kişinin olduğunu hissetmelerini sağlayın.

Sosyal Dinleme Yoluyla Kitlenizle Nasıl Bağlanacağınızı Öğrenin

Sosyal dinleme, belirli konulardaki sosyal konuşmaları izleme eylemidir. Hedef kitleniz için neyin önemli olduğunu anlamanıza ve hedef kitlenizin izlediği eğilimleri belirlemenize yardımcı olur.

İpucu: Biraz sosyal dinleme yapmayı ve sektörünüzde insanların neler söylediğini görmeyi günlük rutininizin bir parçası haline getirin. 

Markanızın Hikayesini Anlatın

Sosyal medyayı kullanmak, markanızın misyonunu paylaşmanın ve hikayeleri paylaşmanın harika bir yoludur. Etkili hikayelerin markanızın imajı üzerinde büyük etkisi olabilir. En etkili olacağını düşündüğünüz şeye bağlı olarak basit veya kapsamlı olabilirler.

İpucu: Ürününüzü veya hizmetinizi kullanan kişilerin hikayelerini paylaşın. Size harika geri bildirimler verirlerse, paylaşın! Birisinin size olumlu geribildirim vermesi için ürününüzün yeterince etkili olduğu mesajını yayacaktır.

 İyileştirmek İçin Kitle Araştırmalarından Veri Toplayın

Kitle araştırması, sosyal dinlemeye benzer. Kitlenizin kullanacağı anahtar kelimeleri arar, ancak daha çok belirli ürününüze odaklanır. Bu bilgileri toplamak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

İpucu: Hem Facebook hem de Twitter, tüm gönderilerinizin erişimini ve iç görülerini görüntülemenize olanak tanır.

Takipçilerinizi Mutlu Eden Olağanüstü Müşteri Hizmetleri Sunun

Müşteriler artık şirketlerin taleplerini sosyal medya aracılığıyla ele almalarını bekliyor.

Müşteri hizmetlerine yapılan güçlü bir yatırım, şirketiniz ve müşterileriniz arasında anlamlı ilişkiler kurabilir. Sosyal medya, anında etkileşim ve müşteri geri bildirimi sağlar. İşletmeler de müşterilerine anında yanıt verebilmektedir.

İpucu: Sosyal medya ve müşteri hizmetleri için ayrı ekipleriniz olduğunu varsayarsak, ikisi arasında güçlü bir iletişim hattını sürdürmek önemlidir. Bu şekilde, sosyal medya aracılığıyla müşteri hizmetleri sunarken ekipleriniz birbirine karışmaz.

Müşteri Sadakati Oluşturun

Müşteriler, keyif aldıkları markaları takip eder ve onlarla etkileşime girer. Bu bariz bir doğrudan ilişkidir: Müşteriler sizi takip ederse, rakiplerinize karşı sizi seçme olasılıkları daha yüksektir. Dahası, sadık müşteriler iseler trafiğinizi artırırlar.

İpucu: Sadık kitlenizi etkileşimde ve mutlu tuttuğunuzdan emin olun

Yazar

İsmail Aykut

Diji360 SEO Content Specialist

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir