SEO dijital pazarlama

Google Reklamları nedir?

Google Ads, Google’ın çevrimiçi reklamcılık programıdır. Google Ads sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgilenen kitlelere ulaşmak için çevrimiçi reklamlar oluşturmanıza olanak sağlar. Google Ads platformu, tıklama başına ödeme (PPC) reklamcılığıyla çalışır; yani, bir ziyaretçi reklamınıza her tıkladığında belirli bir oranda ödeme yapmanız gerekir.

Google Ads’in 7 Avantajı

“Neden Google Ads kullanmalıyım? Google Ads’in işletmeme nasıl bir katkısı oluyor? Ne gibi faydaları dokunuyor?” gibi soruların gelin cevaplarına bakalım.

1. Google ile büyük erişim

Bugün Google kendisini bir markanın ötesine taşımıştır. Bunun nedeni, insanların soru sormaları gerektiğinde ilk duraklarının genellikle Google olmasıdır.

Bu aramalar arasında işletmenizin sunabileceği sorunlara çözüm arayan insanlar da var. İnterneti daha önce kullanmışlarsa, bir şeyin cevabını Google’da arama olasılıkları vardır. Eğer bir reklamla olsa bile cevabı bulmalarına yardımcı olabilirseniz, rakiplerinizden çok sizi seçmeleri daha olasıdır.

2. Hedeflemeye izin veren özellikler

Geniş anahtar kelime arama terimlerine teklif vermek, reklamınızı ilk aşamalarında potansiyel müşterilere gösterecek basit ama güçlü iki teknikle doldurmanıza olanak sağlayacaktır:

  • Tıklama sonrası açılış sayfanızla müşterilerin bilgilerini yakalayın ve onlara yetkinizi kanıtlayan bilgilendirici içerik göndermeye başlayın.
  • Dönüş olmaz ise, dönüşene kadar onları geri çekmek için yeniden hedefleme yazılımı kullanın.

Reklamlarda ulaştığınız insanları bu kadar değerli yapan şey almaya olan niyetleridir.

3. Kullanım amacı

Google Ads sayesinde ulaştığınız kişilerle diğer reklamcılık biçimleriyle ulaştığınız kişiler arasındaki en büyük fark onların amacıdır. Reklamı kullanarak, potansiyel müşterilerin size gelmesine izin verin, ardından yanıtları bulmalarına yardımcı olun; siz de cüzdanlarını çıkarmaya hazır olduklarında işlerini kazanmak için kendinizi konumlandırın.

4. Kampanyalarınız üzerinde her zaman tam kontrol sağlayın

Reklamların ulaşabileceği kadar çok kişiye ulaşan reklam kampanyaları yürütmek için engelleri atlamak ve kalın bürokrasiyi aşmak zorundaydınız.

Öte yandan, “programatik reklamcılık” olarak da bilinen yazılımla reklam alanı satın alıp, kampanyaları başlatıp durdurabilerek, doğru kişilere doğru fiyata ulaşabilecek ve hepsini anında yapabileceksiniz. 

5. Herhangi bir bütçeyi masaya getirin

Google Ads kampanyalarınızın bütçesi üzerinde tam ve kapsamlı kontrole sahipsiniz. Çoğu anahtar kelimenin maliyeti çok fazla değildir. Bu şekilde, hesabınızı bir şahin gibi izlemeseniz bile asla istediğinizden fazlasını harcamayacağınızdan emin olabilirsiniz. 

6. Google Ads ile kolay bir biçimde sonuçları görün

Google her şeyi basit ve anlaşılması kolay hale getiriyor. Tıklamalar, gösterimler, anahtar kelime bütçesi vb. gibi temel bilgileri öğrenin veya bir Google Analytics entegrasyonu ile daha ayrıntılı bilgi edinin. Ziyaretçilerin web sitenizde nasıl davrandıklarını tam olarak görmenize olanak tanır- tam olarak neyi tıkladıklarına, bir sonraki nereye gittiklerine ve orada ne kadar zaman harcadıklarına kadar.

7. SEO’dan daha hızlı sonuçlar alın

Arama motoru optimizasyonu, hala en çok ziyaret edilen sitelerin bel kemiğidir. Birinci sayfada gördüğünüz yazılar ve sayfalar sadece dikkatlice araştırılmış anahtar kelimelerle iyi yazılmış değil; aynı zamanda zaman içinde çok sayıda geri bağlantı toplayan sitelerdedirler

Geniş bir anahtar kelime arama terimi için kendi sayfalarınızdan birini gıpta edilen ilk konumda görmeniz mümkündür fakat yıllar alabilir.

Google’ı kullanmaya başladığınızda, bir arama motoru sonuç sayfasındaki tüm organik sonuçları atlama şansınız katlanarak artar ve bu da kolaylaşır. 

Yazar

İsmail Aykut

Diji360 SEO Content Specialist

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir